Fontanna w Brzesku
Brzeska Rodzina 3+
Biuletyn informacji publicznej

Sekcja pływacka – Osiągnięcia

WOJCIECH WOJDAK – wychowanek BOSiR Brzesko został v-ce mistrzem świata w pływaniu (lipiec 2017 – Budapeszt)

Gigantyczny sukces Wojdaka – Polak został wicemistrzem świata w pływaniu!

Wojciech Wojdak reprezentujący BOSiR Brzesko został wicemistrzem świata w pływaniu na dystansie 800 metrów w stylu dowolnym. Reprezentant Polski przebył ten dystans w czasie 7:41.73, co jest nowym rekordem kraju. Po złoty medal sięgnął Gabriele Detti (7:40.77), a brąz zdobył Gregorio Paltrinieri (7:42.44)

Wojciech Wojdak już we wtorkowych eliminacjach pokazał, że stać go na bardzo szybkie pływanie. Rano, kiedy organizm nie jest jeszcze odpowiednio pobudzony uzyskał drugi czas w swojej karierze (7:46.39). – Pierwszej części dystansu w ogóle nie odczułem. Mam spore rezerwy – mówił wtedy. O medalu ani on, a ni jego trener nie chcieli jednak mówić. Takiego finału prawdopodobnie żaden z nich się jednak nie spodziewał.

Wojdak decydujący wyścig zaczął w tempie zbliżonym do tego z eliminacji. Ponownie trzymał się blisko Gregorio Paltrinieriego, który przed dwoma laty w Kazaniu zdobył srebro na tym dystansie. Różnica polegała na tym, że jeszcze szybciej płynął inny z Włochów Gabriele Detti, który ostatecznie sięgnął po złoto. Dla nas jednak nie to było najważniejsze. Wojdak fenomenalnie rozłożył siły i tym razem na finiszu już nie dał się wyprzedzić Paltrinieriemu. Srebrny medal mistrzostw świata jest jak dotąd jego największym sukcesem w karierze.

O tym, że w polskim pływaniu pojawił się wielki talent mogliśmy się przekonać już w końcówce ubiegłego roku. 21-latek w grudniu zdobył bowiem brązowy medal w mistrzostwach świata, ale na krótkiej pływalni w Windsorze. Teraz oczekiwania wobec niego zdecydowanie wzrosną, ale nie ma się czemu dziwić. Niewielu pływaków na świecie potrafi przepłynąć ten dystans równie szybko.

Zmiażdżył rekord Polski
Dotychczasowa życiówka Wojdaka wynosiła 7:46.90. Marcin Kacer, trener naszego długotystansowca w rozmowie z nami przed finałem zapowiadał, że trzeba będzie kilka sekund z tego czasu urwać. – Wiem, że Wojtka stać na bardzo wiele. Nie chce jednak zapeszać i nie złożę żadnych deklaracji – mówił wtedy szkoleniowiec. W środę Wojdak przepłyną swój najlepszy wyścig w życiu. Idealnie rozłożone tempo skutkowało rewelacyjnym wynikiem 7:41.73.

To wcale nie musi być jednak koniec sukcesów reprezentanta Polski w tych mistrzostwach. W Budapeszcie czeka go jeszcze start na 1500 m stylem dowolnym. Apetyty po takim sukcesie na pewno są jeszcze większe.

Źródło:
http://www.przegladsportowy.pl/plywanie,wojciech-wojdak-wicemistrzem-swiata-w-plywaniu-wielki-sukces-polaka,artykul,802202,1,421.html

 

Wojdak: „To najpiękniejszy moment w moim życiu. Nie mogę w to uwierzyć”

 

Wojciech Wojdak specjalnie dla nas na gorąco skomentował zdobycie srebrnego medalu w mistrzostwach świata w pływaniu w Budapeszcie.

Korespondencja z Budapesztu

Maksym Jaworski: Jakie to uczucie być wicemistrzem świata?

Wojciech Wojdak: Nie mogę w to uwierzyć. To najpiękniejszy moment w moim życiu. W tej chwili naprawdę trudno powiedzieć coś sensownego.

Nie widać po panu jakichkolwiek emocji.

Wojciech Wojdak: Staram się przyjmować wszystko na spokojnie. Nie pokazywać nerwów czy podniecenia na zewnątrz. To zdecydowanie pomaga w dużo lepszej koncentracji. Bo liczy się przede wszystkim to, jak zaprezentuje się w wodzie, a nie jak będę się zachowywał po za nią. Jak widać efekty takiego podejścia są bardzo korzystne.

Dokładnie tak jak w eliminacjach od początku trzymał się pan Gregorio Paltrinieriego. Taktyka na finał była identyczna?

Wojciech Wojdak: Tak, choć mieliśmy inny pomysł na rozwiązanie końcówki. Chciałem wcześniej zaatakować, ale trochę się przestraszyłem, że tego nie wytrzymam. Nie chciałem powtórki z 400 m gdzie na ostatnich metrach mnie ścięło i nie awansowałem nawet do finału (Wojdak zajął wtedy 10. miejsce – przyp. red.). Przytrzymałem się Paltrinieriego i na finiszu go wyprzedziłem.

Widział pan Gabriele Dettiego, który płynął na dalszym torze i stamtąd zaatakował?
Wojciech Wojdak: Tak, ale był poza zasięgiem. Aż tak szybko nie byłem w stanie popłynąć.

Droga do tego medalu nie była dla pana łatwa.
Wojciech Wojdak: To prawda. Codziennie dojeżdżałem po 240 kilometrów do Dębicy żeby móc przygotowywać się na długiej pływalni w dobrych warunkach. Nie było to proste, ale się opłaciło. Chciałbym zadedykować ten medal mojemu trenerowi Marcinowi Kacerowi. Bez jego pomocy nic by z tego nie wyszło. Wiele mi poświęcił, cały czas ze mną wytrzymywał, choć jestem trudnym zawodnikiem do współpracy.

Pana trener mówił przed finałem, że by marzyć o wysokim miejscu trzeba pobić rekord Polski. Pan ten rekord zmiażdżył.

Wojciech Wojdak: Ja się kompletnie nie spodziewałem takiego czasu. Mogę jednak zdradzić, że mój szkoleniowiec dokładnie to przewidział! Przed mistrzostwami świata prezes PZP Paweł Słomiński prosił by napisać oczekiwane rezultaty. Trener na kartce zanotował 7:41. Nie mam pojęcia jak on to obliczył.

Miał pan już brąz MŚ na 1500 m, ale na krótkiej pływalni. Ten sukces cieszy bardziej?

Wojciech Wojdak: Zdecydowanie tak. Krążki zdobywane na 50-metrowym basenie liczą się dużo bardziej. To przecież na takiej pływalni są rozgrywane igrzyska olimpijskie.

Dwie ostatnie wielkie imprezy i dwa twoje medale. Presja będzie rosła.

Wojciech Wojdak: To prawda, ale dzięki temu mam też dodatkową motywację. Wiem, że cały czas idziemy w dobrą stronę i teraz trzeba dążyć do tego, by dalej się poprawiać.

Zdobyłeś medal w konkurencji olimpijskiej. 800 m kraulem niedawno dołączono do programu najważniejszej imprezy czterolecia.

Wojciech Wojdak: Bardzo mnie to cieszy, bo to mój ulubiony dystans. Jednak tak daleko jeszcze nie wybiegam do przodu. W Budapeszcie mam jeszcze 1500 m kraulem, więc liczę, że również będzie dobrze.

Trener przewidział wynik na 1500?

Wojciech Wojdak: Przewidział, ale nie chciał mi jeszcze powiedzieć.

Źródło: http://www.przegladsportowy.pl

 

Pozostałe sukcesy Wojtka oraz innych zawodników z sekcji pływackiej BOSiR Brzesko.

Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR