Fontanna w Brzesku
Brzeska Rodzina 3+
Biuletyn informacji publicznej

WOJCIECH WOJDAK …

Kryta pływalnia

Z Brzeska do Tokyo

Wojciech Wojdak, najwybitniejszy brzeski sportowiec, dwukrotny medalista Mistrzostw Świata, wielokrotny mistrz i rekordzista Polski powrócił do swojego macierzystego klubu, BOSiR-u Brzesko, by trenować pod okiem Marcina Kacera – szkoleniowca, za którego sprawą święcił swoje największe sukcesy. Obaj panowie mają jeden, wyraźnie nakreślony cel – uzyskać wymagane minimum kwalifikujące do udziału w Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2021. Wsparcie tych przygotowań deklarują burmistrz Brzeska Tomasz Latocha oraz dyrektor BOSiR –u Marek Dadej, który jest równocześnie prezesem klubu.25-letni obecnie pływak, najlepszy od lat polski kraulista na średnich i długich dystansach to aktualnie posiadacz ośmiu rekordów Polski w czterech kategoriach wiekowych – spośród których najcenniejszy jest ten seniorski, na dystansie 800 metrów (basen długi), ustanowiony podczas Mistrzostw Świata w Budapeszcie w 2017 roku, kiedy to z czasem 7:41,71 poprawił o ponad 4 sekundy poprzednie najlepsze osiągniecie, również należące do niego. Ten wspaniały wyczyn okrasił srebrnym medalem. Miał już wtedy w swojej kolekcji brązowy krążek mistrzostw globu na dystansie 1500 metrów (basen krótki) wywalczony pół roku wcześniej w kanadyjskim Windsorze. W 2016 roku reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro.

Podczas 15-letniej kariery sportowej zgromadził w swojej kolekcji tyle medali mistrzostw Polski, że nawet on sam ma kłopoty z ich dokładnym zliczeniem. Każdy z tych sukcesów osiągał jako reprezentant BOSiR-u i z każdym z nich ma związek Marcin Kacer. „To właśnie z tym szkoleniowcem osiągał największe sukcesy w karierze” – informował Przegląd Sportowy w styczniu 2019 roku, kiedy to Wojciech Wojdak zdecydował się przenieść do AZS AWF Warszawa.

Doświadczenie wskazuje, że za każdym, kiedy Wojciech Wojdak zmieniał barwy klubowe, a czynił to kilka razy, odbijało się to negatywnie na jego formie sportowej. Trzeba jednak obiektywnie przyznać, że w ostatnich 12 miesiącach wszystkim sportowcom mocno pokrzyżował  plany COVID-19. Przesunięcie terminu tokijskich igrzysk spowodowało, że brzeski pływak stracił sponsora, w związku z czym do sfinansowania całego żmudnego cyklu treningowego pozostało jedynie stypendium w ramach ministerialnego projektu „Team 100”.

Brzeski multimedalista nie traci jednak zapału, nadal chce się jak najlepiej przygotować do Igrzysk Olimpijskich, a uczynić to chce w realiach już wcześniej sprawdzonych, czyli w BOSiR-e Brzesko, z pomocą nieocenionego Marcina Kacera. W przedolimpijskie przygotowania zaangażował się także dyrektor BOSiR, który deklaruje pełną pomoc na miarę aktualnych możliwości. Żywo zainteresowany „brzeską misją Tokio 2021” jest Tomasz Latocha. – Wojciech Wojdak to nasz ambasador na całym świecie. Miło jest słyszeć, kiedy podczas transmisji telewizyjnych komentatorzy podkreślają, że jest to chłopak z Brzeska. Naszym obowiązkiem jest stworzenie mu jak najlepszych warunków do tych przygotowań, aby wypełnił wymagane przez Polski Związek Pływacki kryteria – mówi burmistrz Brzeska.

art. brzesko.pl

Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR
Partnerzy BOSIR